Rodzaje klejów przemysłowych
![](https://bbstal.pl/wp-content/uploads/2021/04/klej_1619646682.jpg)
W procesie produkcyjnym oraz w przemyśle bardzo często musimy korzystać z trwałego spoiwa. Dzięki niemu łączymy poszczególne elementy lub jesteśmy w stanie wyprodukować produkt końcowy, który następnie trafia do sprzedaży. Rolę takiego spoiwa na szeroką skalę pełnią kleje przemysłowe. Na większą skalę pojawiły się one w codziennym użytkowaniu już w XX wieku. Szerokie zastosowanie klejów przemysłowych w codziennych pracach produkcyjnych oraz wykończeniowych sprawia, że na rynku możemy spotkać wiele ich rodzajów, na czym warto się skupić.
Poszczególne kleje przemysłowe mogą różnić się przede wszystkim pod kątem substancji, które zostały wykorzystywane w ich produkcji. Skład takiego kleju wpływa bezpośrednio na jego właściwości oraz potencjał wykorzystania w konkretnych branżach i sektorach. Nowoczesne metody produkcji oraz mieszania ze sobą półproduktów pozwalają na stworzenie klejów, które są dopasowane bezpośrednio do potrzeb danej branży. W ten sposób powstają kleje przemysłowe szyte na miarę.
Jakie rodzaje wyszczególniamy?
Pierwszy przykład to popularne kleje PVA. Powstają one na bazie alkoholu winylowego i najczęściej jest to gęsta i mlecznobiała ciecz, która ma delikatny zapach. Kleje takie po wyschnięciu są białe, co ogranicza potencjał ich wykorzystywania. Bardzo często kleje te nazywa się klejem wikolowym. Materiał ten wykorzystywany jest w wielu branżach. Kolejną kategorię stanowią kleje poliuretanowe, które wykorzystywane są przede wszystkim w branży lotniczej, motoryzacyjnej, laminatów oraz budownictwie. Cechą tego kleju jest jego znaczna wytrzymałość oraz elastyczność, dzięki czemu spoiwo to jest bardzo wytrzymałe. Odpornosć na środki chemiczne to dodatkowy atut.
Na rynku spotkamy również takie kleje jak akrylowe, które są wytrzymałe i odporne na uderzenia. Ich cechą charakterystyczną jest utwardzanie w temperaturze pokojowej. Klej kazeinowy pochodzi od zwierząt i bardzo często nazywany jest klejem naturalnym. Świetnie nadaje się do łączenia drewna oraz klejenia tektury i skóry. Ciekawym wariantem są kleje termotopliwe, w tym PUR i EVA, które nabierają właściwości klejących po wcześniejszym podgrzaniu. Ostatnim gatunkiem klejów przemysłowych są żelatynowe, które wykorzystywane są na większą skalę do produkcji opakowań papierowych, na przykład na puzzle.
Najnowsze komentarze