DDGS kukurydziany – wartościowy pokarm dla wielu zwierząt

Każdy doświadczony hodowca doskonale wie, jak ważną rolę odgrywa prawidłowe żywienie zwierząt. Dostarczanie im karm bogatych w witaminy i cenne składniki mineralne sprawia, że osobniki są zdrowe, szybko rosną oraz mają dobrą kondycję. DDGS kukurydziany to taki produkt, który powinien koniecznie znajdować się w diecie wszystkich zwierząt domowych.

Czym jest DDGS kukurydziany?

DDGS to produkt powszechnie dostępny na rynku rolniczym. Jest to podestylacyjny susz z kukurydzy,  który powstaje dzięki odpowiedniemu wysuszeniu wywaru kukurydzianego. Jest on produktem ubocznym powstającym w procesie produkcji bio – etanolu.

DDGS to cenny surowiec paszowy o charakterze białkowo -energetycznym. Z jego pomocą można przygotowywać bardzo wartościowe oraz smakowite mieszanki paszowe. DDGS-em można zastępować śruty wysokobiałkowe, pośród których można wymienić: sojową, rzepakową oraz słonecznikową.

DDGS z kukurydzy – cenna karma dla zwierząt

Niezależnie od wielkości posiadanego stada każdy hodowca chce osiągać jak najlepsze wyniki w produkcji przy jednoczesnym minimalizowaniu strat. Jest to możliwe tylko wówczas, gdy hodowane osobniki są prawidłowo odżywiane. W ostatnim czasie dużym uznaniem pośród tysięcy rolników cieszy się suszony wywar kukurydziany. I nic w tym dziwnego, gdyż produkt ten stanowi bardzo wartościową karmę dla wielu zwierząt hodowlanych. Posiada on bardzo wysoką wartość pokarmową. Zawiera w swym składzie:

  • dużą ilość białka charakteryzującego się niską strawnością żwaczową. Jego znaczna część pochodzi z drożdży użytych w procesie fermentacji
  • aminokwasy, a w szczególności lizynę, metioninę z cystyną, tryptofan i treoninę
  • witaminy z grupy B
  • mikroelementy

Stosowany podczas produkcji proces fermentacji sprawia, że zawartość tłuszczu, aminokwasów, soli mineralnych oraz witamin w wywarze ddgs jest 2 – 3 krotnie wyższa niż w surowym ziarnie kukurydzy.

DDGS – produkt o wielu zaletach

Suszony wywar z kukurydzy to taki produkt po który powinien sięgnąć każdy hodowca, któremu zależy na dobrym zdrowiu hodowanych osobników i jednocześnie na osiąganiu w pełni zadowalających zysków. Jego podawanie w odpowiedniej ilości znakomicie zaspokaja niedobór białka w szczycie laktacji poszczególnych zwierząt.

Zawarte w wywarze kukurydzianym włókno jest łatwostrawne, zatem wpływa korzystnie na zdrowie poszczególnych osobników. Jeśli jest podawany krowom mlecznym w prawidłowo zbilansowanej dawce to pozwala na uzyskanie bardzo wysokich parametrów mleka.

DDGS z kukurydzy stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnych pasz treściwych. Jego regularne podawanie ułatwia uzyskanie dużych przyrostów masy ciała hodowanych zwierząt.

Jego dużą zaletą jest smakowitość. Posiada on bowiem bardzo specyficzny zapach, który zachęca zwierzęta do pobierania paszy. Obecność białek kazeinowanych poprawia smak DDGS, co wzmaga apetyt zwierząt przyczyniając się do ich szybszego wzrostu jednocześnie zapewniając odpowiednie ilości białka.

Wywar kukurydziany to cenna karma którą warto podawać nie tylko krowom mlecznym, lecz również cielętom, kurczakom, nioskom, indykom oraz trzodzie chlewnej.

Możesz również polubić…